Junior Premier Grade – Round Four Results

Here are the results from round four of the Junior Premier Grade – a limited preparation round – held on 24 June.

Queen Margaret College v St Catherine’s College
St Mary’s College v Wellington Girls’ College
St Patrick’s College, Wellington v Tawa College
Chilton St James School v Taita College
Hutt Valley High School v Onslow College
Samuel Marsden Collegiate School
v Sacred Heart College
Scots College v Wellington College
St Bernard’s College v Hutt International Boys’ School
Wellington East Girls’ College
– BYE

Up to date points table:

Jnr Prem after four rounds

Junior Certificate Grade – Round Four Results

Here are the results from round four of the Junior Certificate grade – the limited preparation round.

Winners in bold below.

HUTT VALLEY POOL

Sacred Heart College 2 v St Oran’s College 1
St Patrick’s College, Silverstream 1 v Heretaunga College
St Patrick’s College, Silverstream 2 v St Oran’s College 2
Hutt International Boys’ School v Sacred Heart College 3
Hutt Valley High School 2 v St Bernard’s College
Sacred Heart College 1
v Hutt Valley High School 1
Chilton St James School v Upper Hutt College

WELLINGTON POOL

Samuel Marsden Collegiate 1  v Wellington Girls’ College 2
Wellington East Girls’ College 1  v Samuel Marsden Collegiate 2
Queen Margaret College 2
  v St Mary’s College 3
Scots College  v Wellington East Girls’ College 2
St Patrick’s College, Wellington 2  v Queen Margaret College 1
Wellington High School 1 v Wellington Girls’ College 1
Wellington College 1
  v St Catherine’s College
Wellington College 2 v Wellington High School 2
St Patrick’s College, Wellington 1 v St Mary’s College 1

NORTHERN POOL

Tawa College 2 v Newlands College 2
Porirua College 1 v Paraparaumu College 1
Porirua College 2 v Kapiti College 1
Onslow College 2 v Paraparaumu College 2
Tawa College 1 v Newlands College 1
St Mary’s College 2 – BYE

Premier B Grade – Round Five Results and Quarter-finalists

Here are the results from the last round of the Premier B Grade, held last Tuesday at Wellington College. Winners in bold below.

Paraparaumu College v Hutt Valley High School
Wellington College v St Orans College
St Mary’s College v Upper Hutt College
Nga Tawa Diocesan School 1 v Wellington East Girls’ College
St Bernard’s College v St Patrick’s College, Wellington
Chilton St James School v Onslow College
Heretaunga College v Wellington Girls’ College
Hutt International Boys’ School v Samuel Marsden Collegiate School
Nga Tawa Diocesan School 2 v Tawa College
Wellington High School v Sacred Heart College
Kapiti College v Scots College

The full points table after five rounds can be found here.

The quarter-final draw is below:

Kapiti College v Samuel Marsden Collegiate School
Wellington Girls’ College v Wellington College
Scots College v Nga Tawa Diocesan School 1
Tawa College v Hutt International Boys’ School

Senior Certificate Grade – Quarter-finalists

Round four of the Senior Certificate grade has concluded. The full list of results for all teams can be found here.

The quarter-finals draw is:

Hutt International Boys’ School 1 v Wellington East Girls’ College 1
Wellington College 1 v Wellington College 3
Wellington College 2 v Bishop Viard
Hutt International Boys’ School 2 v Sacred Heart College

Teams on the left will affirm. Teams on the right will negate.

The topic for the quarters is: This House would ban all forms of gambling

Premier A Grade – Round Five Results and Quarter-finalists

Here are the results from round five of the Premier A Grade, held on Tuesday 23 June at Chilton St James School. Winners in bold below.

Samuel Marsden Collegiate School v Chilton St James School
Scots College v Hutt International Boys’ School
Queen Margaret College v Onslow College
Wellington College v Wellington East Girls’ College
Paraparaumu College v St Mary’s College
St Oran’s College v St Patrick’s College, Silverstream
Tawa College v Sacred Heart College
Wellington Girls’ College v Wellington High School
Hutt Valley High School – BYE

Here is the points table after five rounds. The top eight teams (in grey below) advance to the quarter-finals.

Prem a after four revised
The quarter-final match ups are therefore:

Samuel Marsden Collegiate School v St Patrick’s College, Silverstream
Scots College v Onslow College
Queen Margaret College v Wellington College
Hutt International Boys’ School v Chilton St James School

The quarter-finals will be held on Tuesday 18 August at 7pm. The venue is TBA. The quarter-finals are limited preparation.

Well done to the eight teams who made it to the quarter-finals, and commiserations to those who missed out, particularly Paraparaumu College and Tawa College who missed out only on win points.

Junior Certificate Grade – Round Three Results

Here are the results from round three of the Junior Certificate grade – the impromptu round.

Winners in bold below.

HUTT VALLEY POOL

Upper Hutt College v Sacred Heart College 1
St Oran’s College 1 v Chilton St James School
Heretaunga College v Sacred Heart College 2
St Oran’s College 2 v St Patrick’s College, Silverstream 1
Sacred Heart College 3 v St Patrick’s College, Silverstream 2
St Bernard’s College v Hutt International Boys’ School
Hutt Valley High School 1 v Hutt Valley High School 2

WELLINGTON POOL

St Mary’s College 1 v Wellington College 2
Wellington Girls’ College 2 v St Patrick’s College, Wellington 1
Samuel Marsden Collegiate 2 v Samuel Marsden Collegiate 1
St Mary’s College 3 v Wellington East Girls’ College 1
Wellington East Girls’ College 2 v Queen Margaret College 2
Queen Margaret College 1 v Scots College
Wellington Girls’ College 1 v St Patrick’s College, Wellington 2
St Catherine’s College v Wellington High School 1
Wellington High School 2 v Wellington College 1

NORTHERN POOL

Newlands College 2 v Onslow College 2
Newlands College 1 v Tawa College 1
Paraparaumu College 1 v Tawa College 2
Paraparaumu College 2 v Porirua College 2
Kapiti College 1 v St Mary’s College 2
Porirua College 1 – BYE

Chilton St James School

Junior Certificate Grade – Round Two Results

Here are the results from round two of the Junior Certificate grade.

Topic: That we should crush boy racers

Winners in bold below.

HUTT VALLEY POOL

Hutt International Boys’ School v Hutt Valley High School 1
Hutt Valley High School 2
v Upper Hutt College
Sacred Heart College 1 v St Oran’s College 1
Chilton St James School v Heretaunga College
Sacred Heart College 2 v St Oran’s College 2
St Patrick’s College, Silverstream 1 v Sacred Heart College 3
St Patrick’s College, Silverstream 2 v St Bernard’s College

WELLINGTON POOL

Wellington High School 1 v Wellington High School 2
Wellington College 1 v St Mary’s College 1
Wellington College 2 v Wellington Girls’ College 2
St Patrick’s College, Wellington 1 v Samuel Marsden Collegiate 2
Samuel Marsden Collegiate 1 v St Mary’s College 3
Wellington East Girls’ College 1 v Wellington East Girls’ College 2
Queen Margaret College 2 v Queen Margaret College 1
Scots College v Wellington Girls’ College 1
St Patrick’s College, Wellington 2 v St Catherine’s College

NORTHERN POOL

St Mary’s College 2 v Paraparaumu College 2
Porirua College 2
v Newlands College 1
Onslow College 2 v Newlands College 2
Tawa College 1 v Paraparaumu College 1
Porirua College 1 v Kapiti College 1
Tawa College 2 – BYE

St Patrick’s College, Wellington 1

Premier A Grade – Round Five Draw

Below is the draw for round five of the Premier A grade, to be held on Tuesday 23 June at Chilton St James School.

Samuel Marsden Collegiate School v Chilton St James School
Scots College v Hutt International Boys’ School
Queen Margaret College v Onslow College
Wellington College v Wellington East Girls’ College
Paraparaumu College v St Mary’s College
St Oran’s College v St Patrick’s College, Silverstream
Tawa College v Sacred Heart College
Wellington Girls’ College v Wellington High School
Hutt Valley High School – BYE

Senior Certificate Grade – Round Three Results

Here are the results from round three of the Senior Certificate Grade, held on Thursday 28 May and Thursday 4 June.

Winning teams in bold.

Wellington Pool

Wellington College 2 v St Mary’s College 2
Scots College 3 v Samuel Marsden Collegiate 1
Scots College 2 v Wellington Girls’ College 1
Wellington East Girls’ College 1
v Wellington Girls’ College 3
Samuel Marsden Collegiate 3 v St Catherine’s College
Wellington College 1
v St Patrick’s College Wellington 1
Scots College 1 v St Patrick’s College Wellington 2
Wellington East Girls’ College 2 v St Mary’s College 1
Wellington Girls’ College 2
v Queen Margaret College 2
Samuel Marsden Collegiate 2 v Wellington College 3
Queen Margaret College 1 – BYE

Valley/Northern Pool

Aotea College v St Patrick’s College Silverstream 1
Tawa College 2 v Newlands College 1
Newlands College 2 v Chilton St James School 1
St Orans College 1 v Sacred Heart College
Bishop Viard College
v Hutt International Boys’ School 2
Onslow College 1 v Heretaunga College
Tawa College 1 v Samuel Marsden – Whitby 1
St Orans College 2 v Samuel Marsden – Whitby 2
Onslow College 2 v Taita College 1
St Bernard’s College v Tawa College 3
St Patrick’s College Silverstream 2 v Hutt International Boys’ School 1
Porirua College
v Taita College 2
Chilton St James School 2 – BYE

Click here for the points table after three rounds.

Junior Premier Grade – Round Three Results

Here are the results from round three of the Junior Premier Grade – the impromptu round – held on 3 June.

Queen Margaret College v Hutt Valley High School
St Mary’s College
v Wellington East Girls’ College
Wellington Girls’ College v Wellington College
St Patrick’s College, Wellington v Samuel Marsden Collegiate School
Chilton St James School v Hutt International Boys’ School
Tawa College
v Scots College
Taita College v Sacred Heart College
St Bernard’s College v Onslow College
St Catherine’s College – BYE

Click here for an up to date points table.